Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

RAA Doğrulaması Nedir

Sık sorulan bir soruymuş, ya da en azından RAA doğrulaması artık sıkça sorulan bir soru haline gelecek. Şimdiden açıklayalım da long tail hanemize bir kelime daha atmış olalım dedim, hem belki birilerine de katkımız olur.

Panik yapacak bir durum yok. Tabi ali cengiz ile uğraşmıyorsanız :). 2014 ocak ayından itibaren ICANN tarafınca yürürlülüğe konan yeni bir uygulama (Detaylı bilgileri ICANN veya ICANNWIKI sayfasından edinebilirsiniz). Bu uygulama com.tr, gen.tr gibi uzantılar için geçerli değil. Sadece gTLD’ler için geçerli. Özellikle pazara yeni giren ve girmeye hazırlanan ve yaklaşık toplamı 2000′e varan yeni uzantılar için (.director, .moda, .domains, .shoes vb. gibi)

Bir mail doğrulaması işlemidir ve şu durumlardan birinde onaylama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir;

  • Yeni bir alan adı kayıt edildiğinde
  • Whois bilgilerinizin geçersiz olduğu durumlarda
  • Alan adını transfer etmek istediğinizde
  • Whois bilgileri değiştirildiğinde

Eğer yukarıdaki işlemlerden birisini gerçekleştirirseniz, domain sahibinin eposta adresine aynı gün bir mail gelir ve bu gelen mail içeriğinde size bir adet bağlantı verilir ve tıklayarak kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Eğer doğrulamaz veya bir nedenden dolayı mailiniz yoksa filan size takip eden ilk haftanı ve ikinci haftanın sonunda birer tane daha mail gelir. Eğer bunlarada tıklanmaz ise (yani doğrulanmazsa) alan adı 2 hafta içinde askıya alınır. Olay bundan ibarettir. Yani bir şekilde mutlaka doğrulamanız gerekmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
RAA Doğrulaması Nedir, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Beğendiysen Paylaş

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş