Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Mobil Seo Devrimi

Mobil pazardaki inanılmaz büyümenin ardından 2011 yılı için gelişmesi beklenen en büyük alanlardan birisi de mobil SEO.  Google’ın mobil cihazlar için özel ürettiği arama motorunun sıralama kriterlerine göre optimizasyon yapmak şu sıralar oldukça popüler. Yurt dışında bir süredir aktif olan bu pazarı, kişi başına düşen mobil cihaz sayısı en yüksek ülkelerden biri olan Türkiye’de de gelişmeye oldukça müsait. Bu sebepten ötürü mobil cihazların potansiyelini fark edip, bunlar üzerine şimdiden çalışma yapmak oldukça mantıklı. Bu makalede mobil SEO için yapılması gereken işlemleri listeleyip, potansiyeli keşfetmenize yardımcı olacağım. Bu alanda hazırlanmış olan ilk Türkçe makale örneği olan bu yazıyı incelemenizi ve burada ifade edilen uygulamaları sitenize yansıtmanızı öneriyorum.

Mobil Seo Nasıl Yapılır?

Eğer web sitenizin mobil SEO’da önemli bir avantaj elde etmesini istiyorsanız, öncelikle mobil uyumlu bir siteye sahip olmanız gerekiyor. HTC , Nokia, Samsung ve iPhone gibi bilindik cep telefonlarında kolayca görüntülenebilen bir site yaratmış olmanız mobil SEO’da avantaj yakalamanızı sağlıyor. Mobil arama motorlarının kullandığı sıralama algoritmaları, standart arama motorları kadar kompleks değil. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey,web sitenizi mobil dünyada düzgün bir şekilde görüntülenebilir hale getirmeniz. Algoritmalar da tamamen, görünülebilirliğinizi analiz etmek temeli üzerine kurulmuş vaziyette.

Mobil SEO konusunda dikkat etmeniz gereken ekstra bir SEO düzenlemesi yok. Bilindik tüm SEO çalışmalarının etkileri mobil siteler için de geçerli. Ancak mobil sitelerde başarı sağlayabilmek için farklı CSS dosyaları ile tanımlanmış stillere ihtiyacınız olacak. SEL’de de belirtildiği üzere, handheld.css ve iphone.css adında farklı iki farklı stil dosyası düzenleyip, gerekli yönlendirmeleri bu stiller için yapmalısınız.

Kaynak : İlk kez seozeo tarafınca yayınlanmış olup, yayın politikalarındaki değişiklikten dolayı artık sayfalarında yer almamaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Mobil Seo Devrimi, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Beğendiysen Paylaş

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş