Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

İtibar Yönetimi ve Arama Motorlarına Etkisi

Halkla ilişkiler ile ilgili son zamanlarda stratejik iletişim, kriz yönetimi, itibar yönetimi konularında büyük ilerlemeler sağlıyor. Özellikle de itibar yönetimi , halkla ilişkilerin önemli konularında üst sıralarda yer almaktadır. Büyük ve küçük işletmeler günümüz piyasa ve online koşullarında, finansal varlıklarının dışında kredibilitelerini de yönetmek durumundalar. Çünkü en yakın örnek olan sosyal medya gerçeği markaların bilinirlik seviyelerinin daha ön planda olmasını kısa zamana indirirken , bir yandan da marka-müşteri ilişkisini tüm mecraya duyurabilme yeteneğine sahiptir. Günümüzde sadece müşteriyi memnun etmek artık yeterli değil. Tüm sosyal platformları dikkate alarak daha global ve yerele özgü işletme politikaları geliştirilmesi gerekmektedir.

Online İtibar Yönetimi Nedir?

  • Prevention ( Korunma, Önleme )
  • Monitoring ( İzleme )
  • Mitigation ( Hafifletme )
  • Analysis ( Analiz )

Ürün,ürün içerikleri, servis ,bilgi , marka ve en önemlisi bu markaların kişiler üzerindeki dijital ve sosyal ortamlardaki algı yönetimlerini temel alan bu teknoloji, arama motoru pazarlamacılığından arama motoru optimizasyonuna, internet ve sosyal medya takibine, online müşteri ilişkileri yönetiminden bilişim hukukuna kadar bir çok farklı konuda yapılan çalışmaların tümüdür.Özetlemek gerekirse, online itibar yönetimi

  1. Arama Motoru Optimizasyonu
  2. Marka-Müşteri İlişkileri
  3. Bilişim Hukuku

olmak üzere üç ana başlıktan oluşuyor. Ve tabi ki bizi ilgilendiren kısmı ise “Arama Motoru Optimizasyonu”. Ürününüzün ve ya en önemlisi markanızın arama motorları sonuç sayfalarında (SERPs) ki metinler,görseller ve sonuçlardaki markanız hakkında dezavantaj yaratacak içeriklerle dolu olmasını asla istemezsiniz değil mi? Online itibar yönetimi ve arama motoru optimizasyonu verileri birleştirildiğinde hedeflenen kelimelerdeki 2012 yılı verilerine göre ilk sayfadaki sonuçları inceleyen kesim %80′inden fazladır. Bu %80′lik kesimin ilk sayfadaki tıklama ve gezinme oranını özelleştirirsek aşağıdaki verileri elde etmiş oluruz.

1. sıra – %42.13 6. sıra – % 4.05
2. sıra – %11.90 7. sıra- % 3.41
3. sıra -% 8.50 8. sıra -% 3,01
4. sıra -% 6.06 9. sıra -% 2,85
5. sıra -% 4.92 10.sıra -% 2,99

Bu verilere göre markanızın arama motoru optimizasyonu sonuç sayfalarında itibarının ne kadar önem arz ettiğini ortaya koymaktadır. Bu talebi büyük bir arza çeviren Google ise Google Dashboard bölümünde “Me on the Web” alt kategorisi açarak online itibar yönetimini ne kadar önemsediğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Bu bölümden markanız / şahsınız hakkında olumlu,olumsuz tüm içerikleri kısa sürede takip edebilir ve yeni yazılan yazılardan indekslendiği anda ilk siz haberdar olup hız kaybetmeden müdahele edebilirsiniz.

İnternet üzerindeki ve sosyal platformdaki itibarımız önemli ölçüde markamızın veya ürünümüzün itibarını da etkileyecektir. Bunun nedeni ise kullanıcıların bir konu hakkında karar vermeden önce ürünleri , içerikleri ve markaları tüm arama motorlarında aramasıdır. Bu aramalar sonucunda ve yukarıdaki belirttiğimiz gezinme / tıklanma oranları da göz önünde bulundurulsa hedeflenen kitleye en kısa sürede olumlu / gerçek verilerin ulaştırılması ve ya arama sonuç sayfalarındaki markanız hakkındaki olumsuz / gerçek dışı verilerin ortadan kaldırılmasında SEO’nun önemi yadsınamaz.

Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle hedef kitlemizi bizi arama motoru optimizasyonunda hangi kelimelerle aradıklarını WM Tools , Analytics ve ya diğer ziyaretçi istatistiği tutan araçlardan temin edebiliriz. Bu kelimelerdeki çıkan içeriklerimizi ve ziyaretçilerin bu içerikler hakkındaki yorumlarını “Me on the Web” bölümünden inceleyebilir ve hızlı bir şekilde indekslenen sayfalardan haberdar olup çözüm odaklı sonuçlar elde edebiliriz.
Daha sonra bu sonuçları daha iyiye yönlendirmek için sosyal platformu da içine katarak farklı bakış açılarını ve gerçek olan olguları kısa sürede hedeflenen kitleye ulaştırabiliriz. Hala markanızın / ürününüzün / şahsınızın Online İtibar Yönetimi’ni takip etmiyorsanız , rakipleriniz her zaman 1-0 önde demektir!

Kaynak: İlk kez seozeo tarafınca yayınlanmış olup, yayın politikalarındaki değişiklikten dolayı artık sayfalarında yer almamaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
İtibar Yönetimi ve Arama Motorlarına Etkisi, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Beğendiysen Paylaş

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş