Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Google Neden İstediği Gibi Bir Motor Üretemiyor

Bu hafta İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Telegraph‘da yayınlanan bir teknoloji haberinin çevirisiyle sizlere ulaşıyoruz. Yazarlarımızdan Aykut Aslantaş’ın editörlüğünde düzenlenen bu çeviri “Why Google cannot create its perfect search engine” başlığıyla yayınlandı. Geçen yazın en popüler yazılarından biri olan bu yazıda, Google’ın arama bölümü başkanı Amit Singhal, Emma Barnett‘a muhteşem bir arama motoru yaratmasını Facebook ve Twitter‘ın neden engellediğini anlatıyor. Arama motorlarının geleceği ve semantik web ile ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı bu yazıyı SEO ile ilgili daha isabetli ön görüler yapmak isteyen tüm uzmanlara öneriyoruz.

Singhal Google’a 2000 yılında katıldı ve aslen, Google’ın kurucu ortaklarından olan Sergey Brin tarafından oluşturulmuş bir algoritmayı yeniden yazarak, arama motorunu daha da iyi bir hale getirdi. Şu anki ünvanı ‘Google Dostu’ ama kendi aralarında ‘Jedi‘ olarak biliniyor.

Google arama motoru, bu yaz yapılan değişikliklerle birlikte, her zaman olduğu gibi biraz daha akıllandı. Google, ayda 100 milyar sorgu işleyen ve dünyanın en büyük arama motoru için ‘çok önemli bir gelişme’ olarak tanımlanan Knowledge Graph’ı (“bilgi grafiği” olarak bahsedeceğiz) İngiltere’ye kadar genişletti (şu an bazı sorgularda Türkiye için de aktif) ve insanların Google.com arama kutucuğundan, Gmail mesajlarını arayabilmelerini mümkün kıldı.

Bilgi Grafiği, Google’ın kullanıcıların sorularına cevap vermeye çalışırken kullandığı, 500 milyonu aşkın gerçek insanlar, yerler ve diğer şeylerden oluşan bir veri tabanıdır. Örneğin, birisi ‘Notting Hill‘i(eski bir filmden örnek verilmiş) ararsa, geleneksel arama sonuçlarının yanı sıra, sayfanın sağ tarafında hem film hem de Londra’daki bir bölge olarak sonuç bilgileri yer alacak.

Amit Singhal

Google’ın arama bölümü başkanı Amit Singhal, bu iki değişikliğin ve insanların Google.com arama motoru üzerinden Gmail hesaplarına, gizlilikleri korunarak erişebilmelerini mümkün kılan yeni güvenlive özel hattın; kutsal kaseye yani otomatik tamamlama özellikli aramaya yönelik adımlar olduğunu söylüyor. Yani daha siz sormadan ne istediğinizi bilen bir arama motoru yaratılmaya çalışılıyor.

Singhal “Aramalar daha iletişime dayalı yapılabilmeli. Arama motorunuzla sohbet edebilmelisiniz. Ben arama motorumun beni çok iyi tanıyan bir uzman olmasını isterim. Sizi o kadar iyi tanımalı ki bazen siz daha bir sonraki soruyu sormadan onu cevaplayabilmeli.” demişti.

Ancak Google’ın erişemediği veriler Singhal’i engellemeye devam ediyor. Facebook ve Twitter gibi siteler varken ve ağlarını da dışarı açmayı reddederken, Google tüm bu verileri tarayabilen bir arama motoru yaratamıyor ve bu durum da; dediğine göre Singhal’i oldukça rahatsız ediyor;

“Tüm insanlara ait bilgilerin arama yoluyla indekslenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu, hem kamuya açık bilgileri hem de kişisel bilgileri içeriyor, örneğin Gmail hesabınızdan yaptığınız bir sevkiyat onayı veya insanların arkadaşları veya aileleriyle paylaştıkları sosyal bilgiler gibi.” şeklinde ifade ediyor. Aynı zamanda, diğer sosyal ağlar ile ilgili soru da oldukça önemli. Biz bunların kullanıcıların verileri olduğuna, bu nedenle de sonuç olarak kullanıcıların o verilere erişimini sağlayabilmek için Facebookgibi bir üçüncü parti sosyal ağ ile anlaşmamız gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu sosyal ağlarıtarayamadığımız çok açık. Günümüzde, kullanıcılar bu üçüncü parti sosyal ağlar üzerinde veri oluşturduklarında (ancak bu verileri nerede indeksleyebileceklerini ve arayabileceklerini tam olarak kontrol etmezler) bizim de bunu dikkate almamız lazım. Şu anki durumda, bu kapalı platformları yöneten bu şirketler, başka şirketlerin kendi verileri üzerinde hizmet sağlamasına izin verir veya vermez. Kullanıcıların karar vermesi gerekir.”

Singhal, bu erişimi denetleyen ortam olmadan internetin ne kadar daha faydalı olacağını ikna edici bir şekilde açıklamıştı. İnternet ve sayfalar herkese açık bir yapıda olmasaydı Google araması da olmazdı. Ancak Google bir işletmedir, sosyal bir girişim değildir. Bu durum Singhal’in Facebook ve Twitter’a kızgınlığını destekleyen mantıklı ve görünüşte iyi niyetli dayanağa rağmen göz ardı edilemez bir gerçektir. Ancak arama devinin kendi sosyal ağı Google+, kendisi aracılığıyla kullanıcılarınFacebook veya Twitter gibi rakipler üzerinde sorunsuz bir şekilde durum güncellemelerini beslemelerine izin vermeyen bir erişim denetleyici ortam. (Bu yönüyle, bu durum kendi içerisinde de bir ironi yaratıyor)

Öte yandan Google, bu söylemlerine rağmen şu anda kullanıcı gizlilik ihlalleri ve yanlı arama sonuçları suçlamaları ile mücadele ediyor. Google’ın Apple’ın Safari tarayıcısını kullananların gizlilik ayarlarına uymaması nedeniyle ABD Federal Ticaret Komisyonu’na 22.5 milyon dolar(14.4 milyon sterlin) cezayı ödeyeceği doğrulandı. Twitter, Facebook ve Myspace bu yılın başlarında bir araya gelip Google’ın Google+ sosyal ağı başlar başlamaz onu tanıtır nitelikte arama motoru üzerinde yaptığı değişiklikleri halka açık bir şekilde eleştirdiler.

Singhal, Facebook ve Twitter ile yaşanan mevcut tartışmalarda ağzından bir şey kaçırmamaya çalışsa da biraz üzerine gidildiğinde Google+ arama sonuçlarına ilişkin olarak “ şu an başladığımızyerden daha iyi bir yerdeyiz”. diyerek iddiaları kabul ediyor. Singhal, Google’ın arama sonuçlarında Google+ içeriğine öncelik vermesini savunarak “Bence bu bizim için bile bir öğrenme süreci. Tecrübe ediyoruz, öğreniyoruz, geliştiriyoruz. Google bu şekilde işliyor.” diyor.

Singhal’ın aramaya bakış açısı çok mantıklı. Ancak maalesef ki zaman zaman kullanıcıların gizlilik ve seçme özgürlüğünden ödün vermek zorunda kalmasına sebep olabilen Google’ın tüm ağa hükmetme amacını taşıyan işletme tarafı bunu bazen engelliyor.

Kaynak: İlk kez seozeo tarafınca yayınlanmış olup, yayın politikalarındaki değişiklikten dolayı artık sayfalarında yer almamaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Google Neden İstediği Gibi Bir Motor Üretemiyor, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Beğendiysen Paylaş

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş