Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Google Etiket Yöneticisi

Google Etiket Yöneticisi, etiketleri sitenizde çok pratik bir şekilde yönetmenize yardımcı olurken, web sitenizdeki etiketlerle trafiği ölçüp çevrimiçi pazarlamanızı optimize edebilirsiniz. Ancak herkes bilir ki, tüm bu kodlarla uğraşmak oldukça külfetli bir iştir. Yeni etiketleri sitenize yerleştirmek veya mevcut olanları güncellemek, genelde çok uzun sürer. Bu, kampanyaların haftalar veya aylarca gecikmesine yol açarak sizi değerli fırsatlar, veriler ve satışlardan edebilir. İşte etiket yönetimi burada devreye girmekte. Google etiket yöneticisi, dijital pazarlamanızın denetimini siz pazarlamacılara geri veren etkili ve ücretsiz bir araçtır. Site kodunu düzenlemek yerine etiketlerinizin tümünü Google Etiket Yöneticisi’nden güncelleyebilirsiniz. Böylece, hatalar azalır, web yöneticisine gerek kalmaz ve etiketleri sitenize çabucak yerleştirebilirsiniz.

Önce mevcut Google hesabınızla, Google Etiket Yöneticisi sayfasından oturumunuzu açın. Eğer mevcut bir hesabınız yoksa Google.com/tagmanager adresine giderek şirketiniz için bir hesap oluşturun.

Hesabı oluşturduktan sonra ilk olarak şirketinizin adını verin. (Örneğin “Haber Seo Ltd. Şti.”.  Ardından, alan adınız için bir kapsayıcı oluşturmanız gerekecek. Buna da web sitenizin adını vermeniz, hatırlamanız açısından daha doğru olacaktır. (Örneğin: HaberSeo.com). Bu verdiğiniz isim, sitedeki tüm etiketleri barındıracaktır.

etiket-yoneticisi-1

Bu ismi de verdikten sonra ekrana “Hizmet Şartları Sözleşmesi” gelecektir. Onayınızın ardından Google Etiket Yöneticisi, sitenize eklenmek üzere bir snippet üretir. Bu snippet’i kopyalayıp sitenizin her sayfasına yapıştırmanız gerekecek. (Tabi bunu yapmamak için kullandığınız script türüne göre bir plugin kullanabilirsiniz.) Snippet’i açılış gövde etiketinin altına yapıştırın (“Body” etiketinden hemen sonra).

etiket-yoneticisi-2

Snippet’i sitenize yapıştırdıktan sonra, etiketlerinizi Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman, istediğiniz pazarlama veya ölçüm etiketini ekleyebilirsiniz.

etiket-yoneticisi-3

Şimdi, birkaç etiket ekleyelim. Google’ın kendi etiketlerini ya da başka etiketler ekleyebilirsiniz.

etiket-yoneticisi-4

Örneğin burada, satın alma dönüşümümüz için bir AdWords dönüşüm izleme etikete ekleyebilirsiniz. Dönüşüm kimliği ve dönüşüm etiketi değerlerini bulmak için mevcut etiketlerinize bakabilir veya bu değerleri, AdWords’te oturum açarak dönüşüm izleme arayüzünden alabilirsiniz.

Artık bu ekrandan sonraki süreç, sizin ne yapmak istediğinizle ilgili bir hal alır. Bu yüzden buradan sonraki süreci kendi ihtiyaçlarınıza göre yönlenerek çözmeniz gerekecek. Ancak Google’ın yardım makaleleri fena sayılmayacak bir düzeyde. Kullandığınızda Google Etiket Yöneticsi‘nin son derece esnek olduğunu göreceksiniz. Sürüm oluşturma, kullanıcı izinleri gibi birçok özelliğe sahip. Daha fazla bilgi edinmek için support.google.com/tagmanager adresini ziyaret edebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Google Etiket Yöneticisi, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Beğendiysen Paylaş

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş